Poprvé ve školce
Poprvé ve školce
Poprvé v MŠ
První vstup dítěte do mateřské školy znamená velkou změnu nejen pro dítě, ale také pro Vás, rodiče. Přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí dítě vyrovnat. Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s "novou autoritou" - paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak. Velmi důležitá je spolupráce s mateřskou školu, s paní učitelkami ve třídě po celou dobu docházky „Vašeho nejmilejšího“ do mateřské školy.
Přechod dítěte z rodiny do kolektivu dětí a dospělých pro něj znamená velkou psychickou zátěž a není nikde dáno nebo napsáno, jak dlouho trvá než si na jiné, pro něj cizí prostředí zvykne. U každého dítěte probíhá “zvykání” na prostředí mateřské školy jinak. Pokud mu chcete nástup do mateřské školy co nejvíce usnadnit, doporučujeme pozvolnou přípravu.
Není nikde legislativně uvedeno, co by dítě mělo před nástupem do mateřské školy zvládnout, avšak z praxe mateřských škol doporučujeme rodičům pár základních rad.
Co je však pro dítě nejdůležitější před nástupem do školky?
Aby od Vás od rodičů vědělo, že bude v kolektivu dětí a kamarádů a to bez Vás, maminky a tatínka, aby s touto skutečností bylo nejen seznámeno, ale aby tu skutečnost dokázalo přijmout, pochopit, vnitřně se s ní ztotožnit. To bývá pro každé dítě ta největší tzv. “bariéra”.
A na závěr mi dovolte, vyjádřit přání a prosbu od mateřské školy směrem k Vám, rodičům. V mateřské škole se snažíme pro děti vytvářet příjemné, klidné a podnětné prostředí. Pokud budete mít pochybnosti či nejasnosti, připomínky či dotazy obracejte se ihned na učitelky nebo na ředitelku školy. Jsem kdykoli připravena se s Vámi osobně setkat a případné nejasnosti řešit nebo si s vámi jen tak popovídat.
Přejeme Vám všem klidný a pohodový vstup do mateřské školy, v průběhu života v mateřské škole dětem krásné zážitky a Vám spokojenost a štěstí!
Poprvé v MŠ - jak dítěti pomoci?
- Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ
- Přibalte mu mazlíčka
Dovolte potomkovi, aby si s sebou vzal do školky svou oblíbenou hračku. - Používejte stejné rituály
Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod. - Rozlučte se krátce
Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte. - Buďte citliví a trpěliví
Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo. - Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte
Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností - vy práci, vaše dítě školku. - Komunikujte s učitelkou
Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát. - Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte
- Pozitivně je motivujte
Neříkejte doma dítěti, že chápete jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo.
Poprvé v MŠ - co byste nikdy neměli dělat ...
- Buďte důslední a nenechte se obměkčit. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
- Nestrašte své dítě školkou - "počkej, ve školce ti ukážou" a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
- Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.
- Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.
- Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.
Omluva nepřítomnosti dítěte
Nepřítomnost svého dítěte můžete omluvit nejpozději do 7:45 ráno telefonicky na svých třídách. Telefonické kontakty najdete na stránkách.
Nepřítomnost dítěte je nutné omluvit písemně, telefonicky, elektronicky.
Co potřebují děti do mateřské školy
- bačkory (ne pantofle, nevhodné jsou také bačkůrky se šněrováním)
- převlečení do třídy (zástěrka, tepláky, případně i spodní prádlo)
- pyžamo
- oblečení na pobyt venku
- případně další oblečení na převléknutí
Všechny osobní věci musí být podepsané!!!!! Denně kontrolujte, mají-li děti všechny věci v pořádku.
Oblečení na pobyt venku
Podzim: sportovní oblečení, svetr nebo mikinu, punčocháče, pokrývku hlavy
Zima: sportovní oblečení - nejlépe kombinézu, rukavice (nepromokavé, případně dvoje), pokrývku hlavy, šálu, punčocháče, náhradní ponožky do třídy
Jaro: sportovní oblečení - nejlépe teplákové či šusťákové soupravy, ponožky, pokrývku hlavy
Léto: letní sportovní oblečení - triko, kraťasy, pokrývku hlavy, ochranný opalovací krém
obuv - vždy dle ročního období s přihlédnutím k počasí a podmínkám MŠ (např. pískoviště, dopravní hřiště...)
Maminky nezapomeňte !!!
Oblečení i obuv by měla být označena jménem dítěte, neboť velmi často dochází k záměně oblečení navzájem mezi dětmi !!! Zároveň je třeba si uvědomit, že děti vedeme k samostatnosti a velmi často pracujeme s tuží, nůžkami, barvami, apod… z těchto důvodů dávejte takové oblečení, které z větší části zvládnou samostatně oblékat a zároveň nebudou mít strach si je ušpinit. Pro přehlednost a lepší orientaci dětí i pedagogů ukládejte oblečení pro pobyt ve třídě a venku - do přihrádek v šatně.
Hračky a mazlíčci
Ve školce máme dostatek hraček, proto není nutné nosit hračky z domu. Výjimkou může být plyšová hračka, na kterou je dítě citově vázáno při usínání a při vzpomínce na rodiče. Hračky či mazlíčky pro sladší odpočinek dětí při příchodu do MŠ uložíme na vhodné místo, kde budou vyčkávat zájmu malého majitele nebo sledovat jeho hru během dne.
Co MŠ splnit nemůže (ani kdyby se učitelka rozkrájela)
- Neudělá z nevychovaného dítěte vychované. Pokud se dítě např. pravidelně setkává s vulgárními slovy (třeba od staršího sourozence nebo sousedů), může se naučit nepoužívat je ve školce, doma ale zase vpluje do stejných kolejí.
- Na rozvíjení hudebního či sportovního talentu nemá školka kapacitu ani odbornost.
- Neudělá z předškoláčka prvňáka, který vzorně zasedne do lavice, popadne tužku a všechno hned zvládne.
- Ani ta nejzkušenější učitelka není psycholog, navíc má na starosti až 25 dětí a je na ně většinu dne sama. Závažnější rodinné problémy (rozvod, úmrtí) může zohlednit, ale nemůže s dítětem individuálně pracovat.
Převzato z časopisu “Děti a my”